Granada in Depth cz.2

23 maja 2014 (tj. w piątek) wybraliśmy się do Museo Memoria de Andalucía, znajdującego się w Centro Cultural CajaGRANADA. To ostatnia wyprawa w ramach programu „Discovering Granada in Depth”.
Zbiórka miała miejsce o godzinie 16:00, jednak wyruszyliśmy kwadrans później, z powodu spóźnienia grupy praktykantów z Rumunii, z którą wspólnie wyruszamy na wycieczki. Jak zwykle towarzyszyli nam opiekunowie z MEP Europrojects – Irene oraz Remus, Pogoda jak zwykle dopisywała, było ciepło i słonecznie o tej porze mimo chłodnego poranka. Samo muzeum jest usytuowane dosyć blisko apartamentów, za rzeką, nieopodal Parque de las Ciencias, więc korzystanie z autobusów nie było potrzebne.
Muzeum jest poświęcone regionowi Andaluzja. Obiekt składa się z czterech sal, z których każda przedstawia region z innej perspektywy. W każdej sali znajduje się kilka multimedialnych tablic, projektor rzutujący na model geograficzny regionu, oś czasu adekwatna do tematyki sali, makiety i modele, typowo muzealne eksponaty oraz różne urządzenia pozwalające nam zaangażować inne zmysły w odkrywanie regionu. Sale były podzielone tematycznie: sala poświęcona regionowi z punktu widzenia geograficzno-przyrodniczego, sala poświęcona historii architektury, miast i społeczeństw je zamieszkujących, sala obrazująca jak zmieniało się normalne, codzienne życie w regionie przez wieki, a w ostatniej sali znajduje się muzeum sztuki od prehistorycznych naczyń, po sztukę współczesną.
Każdy z nas miał okazję zobaczyć miniatury budynków z całego regionu, strojów codziennych sprzed kilku wieków, poczuć zapach tymianku, dotknąć skór zwierząt, które zamieszkują region, posłuchać muzułmańskich modlitw, nakleić jakiś wzorek z plasteliny na specjalnie postawiony do tego celu manekin w galerii, poszukać miast na modelu regionu z mapą rzutowaną przez projektor, popatrzeć na rupiecie z każdej dziedziny życia i sztuki w gablotkach.. Krótko mówiąc, znalazło się coś dla każdego, kto żądny wiedzy i chce dogłębniej poznać otaczający go świat.
Po ponad dwóch godzinach intensywnego zwiedzania oraz poznawania ciekawych faktów o Grenadzie i Andaluzji zaczęło dopadać nas zmęczenie, więc nie zostało nam nic innego jak rozejść się do apartamentów. Z pewnością był to czas dobrze spędzony.
 
Adam Bloch

Galeria